V zimním období se na nás obracejí majitelé FVE s dotazy ohledně problémů s nabíjením baterií. V lepším případě se ozvou v okamžiku, kdy má baterie ještě alespoň nějakou kapacitu, v tom horším si problému všimnou až v okamžiku, kdy je baterie již nefunkční, respektive vybitá pod hraniční mez.
2 příčiny problémů s baterií v zimě
- V zimním období je výkon získaný z fotovoltaických panelů v průměru o 80% nižší než po zbytek roku. Často může ležet na panelech sníh a výroba je pak nulová.
- Špatné nastavení FVE, především střídače
První příčina je dána vnějšími vlivy (zkrácená doba osvitu panelů, jiný úhel dopadu slunečního záření atd.). Správným nastavením FVE a vhodným plánováním bateriové kapacity instalované baterie však lze většině problémů předejít.
Pro používané LiFePO4 baterie je z hlediska prodloužení životnosti nejvýhodnější pracovní rozsah kapacity 30-80%, vybíjení pod hranici 20% a rychlé vybíjení při vysoké zátěži velmi výrazně snižuje životnost baterie.
Jak udržet i v zimníc měsících baterii v optimálním stavu?
V nastavení střídače je nutné povolit dobíjení baterie z distribuční soustavy a dále správně nastavit mezní hodnoty SOC pro stavy LOW BATT 30% (střídač zobrazí varování o nízkém stavu baterie), SHUTDOWN 25% (střídač se vypne), RESTART 40% (střídač začne opět dodávat energii), dále doporučujeme nastavit hodnotu vybíjecího proudu v rozmezí 30-60A a v neposlední řadě zkontrolovat odškrtnutí políčka ACTIVATE BATERY (nesmí být zaškrtnuté). Veškerá nastavení provádějte vždy pečlivě s rozmyslem pomocí dotykové obrazovky a navigačních šipek. Pro potvrzení změn je nutné použít fajfku vpravo dole.


2. Na další obrazovce povolíme nabíjení baterie ze sítě (GRID CHARGE) a stanovíme kapacitu, kdy má k nabíjení ze sítě docházet (START = 30 %) a jakým nabíjecím proudem (V = 40 A). Nastavení na závěr potvrdíme fajfkou.
Políčko GRID SIGNAL nemusí být zaškrtnuté.
V tomto nastavení jsme tedy povolili možnost dobíjení z distribuční sítě, nyní zbývá jen nastavit časový harmonogram.
3. Na obrazovce SYSTEM WORK MODE vidíme jednotlivé časové úseky dne. V první řadě zaškrtneme políčko Time Of Use, tím dojde k aktivaci časového plánu.

V levém sloupci zaškrtnutím políček povolíme dobíjení baterie ze sítě v jednotlivých časových usecích (GRID CHARGE).
V pravém sloupci BATT nastavujeme požadované kapacity baterie.
PŘÍKLAD: Nastavení si nejlépe vysvětlíme na uvedeném obrázku.
V první řádku je povoleno nabíjení baterie z distribuční sítě od 1 do 5. hodiny a nabíjení se spustí pokud bude kapacita baterie nižší než 80% a zastaví při dosažení kapacity 80%.
V druhém řádku je povoleno nabíjení baterie z distribuční sítě od 5. do 8. hodiny a nabíjení se spustí, pokud bude kapacita baterie nižší než 40% a zastaví po dosažení kapacity 40%.Současně platí, že pokud je kapacita baterie vyšší než 40%, střídač baterii vybíjí až do hodnoty 40%.

Ve třetím řádku není povoleno nabíjení baterie z distribuční sítě, pokud je kapacita baterie vyšší než 40%, střídač baterii vybíjí až do hodnoty 40%.
Ve čtvrtém řádku je povoleno nabíjení baterie z distribuční sítě a to na plnou kapacitu tedy 100%.
Pátý a šestý řádek nepovoluje nabíjení baterie z distribuční sítě, baterie se vybíjí až na nastavené hodnoty. Jako v předešlých případech je nutné potvrdit změny nastavení fajfkou. Tímto nastavením není dotčeno nabíjení baterie z panelů!!!!
Několik důležitých poznámek k bateriím
I v situaci, kdy je baterie nefunkční, vybitá pod hraniční mez, dokážeme systém oživit, důležité je neprodleně kontaktovat naší servisní podporu.
Baterie nejsou jen články, je to poměrně složité technologické zařízení s vlastním řídícím programem. Tento program se neustále vyvíjí a je důležité mít v baterii aktuální verzi. Naše společnost vám ráda pomůže s aktualizací firmwaru baterie, stačí nás jen kontaktovat.
V neposlední řadě bych rád ještě zmínil vhodnou kapacitu baterie ve vztahu k výrobnímu výkonu FVE. Pro hybridní střídače je doporučováno bateriové úložiště o minimálně dvojnásobné kapacitě výkonu střídače, optimální je trojnásobná, maximální pětinásobná kapacita. Při výkonu střídače 10kW je to tedy 20kWh, optimálně 30kWh, maximálně 50kWh.
Při vhodně zvolené kapacitě bateriového úložiště dochází k pomalejšímu nabíjení i vybíjení, cyklování není strmé, ale je pozvolné a tím i šetrné k bateriím. Kombinací všech těchto opatření není problém u baterií LiFePO4 dosáhnout 10000 nabíjecích cyklů při kapacitě 80%.
Nastavení baterií na dálku
Servisní řídící jednotka PV Logic nám umožňuje zkontrolovat i nastavit baterie na dálku. Kvůli zimnímu nastavení nebo servisnímu zásahu při podbití baterie tedy už nemusíme jezdit na místo instalace.
Kvůli některých známým problémům s bateriemi GEN2 / UFO jsme ve spolupráci s výrobcem upravili firmware a tyto technické chyby odstranili. Námi instalované a servisované baterie mají upgrade na v1.21.
Rozšíření funkcí fve
Střídač DEYE a baterie UFO, oboje nabízené EHM pod privátní značkou GEN2, jsou ověřené stálice fotovoltaického trhu. Pokud základní FVE rozšíříte, zvýšíte procento využití vyrobené energie a snížíte návratnost investice. Co je nejdůležitější, zvýšíte váš životní komfort.
- kapacita úložiště
- Ohřev TUV
- backup
- monitoring
- Energetický management
- Spot