Fotovoltaické systémy (FVE) jsou považovány za vyhrazená elektrická zařízení. Tato zařízení představují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob. Legislativa pro fotovoltaické systémy je přísná z důvodu ochrany lidí a majetku před nebezpečím, které může vyplývat z jejich provozu.
Podle zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, jsou vyhrazená technická zařízení definována jako elektrická zařízení, která při provozu svým charakterem nebo akumulovanou energií, v důsledku nesprávného použití, výskytem provozních rizik vyvolávajících nebezpečné situace nebo nedodržením podmínek bezpečného provozu představují závažné riziko ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob.
Zákon č. 250/2021 Sb. ze dne 9. června 2021
... což v praxi znamená, že
FVE i ve variantě Mikrozdroj podléhá přísné legislativě, z níž vyplývá několik zásadních podmínek a nároků na subjekty navrhující, projektující a instalující tato zařízení.
- Vyhodnocení LPS - ochrany před bleskem
- Kompletní projektová dokumentace
- Výchozí revize
- Průběžné revize v intervalu určeném výchozí revizí
Ne vždy jsou tato nařízení respektována. Dle našeho názoru se tak děje z důvodu nekompetence realizačních firem, částečně z nezvládnuté legislativy, částečně z důvodu, že pro některé firmy končí vztah s klientem právě výchozí revizí a předáním díla. Zvláštní kategorií jsou poté elektrárny instalované svépomocí, což je vzhledem k výše zmíněným skutečnostem něco, co skutečně nemůžeme doporučit.
Jak mohla moje FVE projít do provozu?
Tuto otázku bohužel slýcháme po vyhodnocení chyb instalace velmi často a téměř pokaždé je odpověď stejná. Vždy jde o lidské pochybení.
V případě fotovoltaiky jsou tyto profesní přešlapy pikantnější z důvodu sdílené odpovědnosti za tato pochybení. U fotovoltaiky totiž platí, že třetinu odpovědnosti nese projektant, třetinu montážní firma a třetinu revizní technik. V případě odborného pochybení/problému tedy potom další autorita (typicky TIČR – Technická inspekce České republiky) postupuje v pořadí od konce zpět na začátek a zahajuje řízení s odpovědnými subjekty.